Management > Questions and Answers > MAN 3506 Unit 4 Homework Problems. Questions and Answers. Solution Working also shown. (All)

MAN 3506 Unit 4 Homework Problems. Questions and Answers. Solution Working also shown.

Unit 4 Homework Problems – Page 208 Problems Question 1 Determine the utilization and the efficiency for each of these situations: a. A loan processing operation that processes an average of 7... loans per day. The operation has a design capacity of 10 loans per day and an effective capacity of 8 loans per day. b. A furnace repair team that services an average of four furnaces a day if the design capacity is six furnaces a day and the effective capacity is five furnaces a day. c. Would you say that systems that have higher efficiency ratios than other systems will always have higher utilization ratios than those other systems? Explain. Question 3 A producer of pottery is considering the addition of a new plant to absorb the backlog of demand that now exists. The primary location being considered will have fixed costs of $9,200 per month and variable costs of 70 cents per unit produced. Each item is sold to retailers at a price that averages 90 cents. a. What volume per month is required in order to break even? b. What profit would be realized on a monthly volume of 61,000 units? 87,000 units? c. What volume is needed to obtain a profit of $16,000 per month? d. What volume is needed to provide a revenue of $23,000 per month? e. Plot the total cost and total revenue lines. $ Question 5 A producer of felt-tip pens has received a forecast of demand of 30,000 pens for the coming month from its marketing department. Fixed costs of $25,000 per month are allocated to the felt-tip operation, and variable costs are 37 cents per pen. a. Find the break-even quantity if pens sell for $1 each. b. At what price must pens be sold to obtain a monthly profit of $15,000, assuming that estimated demand materializes? Question 7 A firm plans to begin production of a new small appliance. The manager must decide whether to purchase the motors for the appliance from a vendor at $7 each or to produce them in-house. Either of two processes could be used for in-house production; one would have an annual fixed cost of $160,000 and a variable cost of $5 per unit, and the other would have an annual fixed cost of $190,000 and a variable cost of $4 per unit. Determine the range of annual volume for which each of the alternatives would be best. Question 8 A manager is trying to decide whether to purchase a certain part or to have it produced internally. Internal production could use either of two processes. One would entail a variable cost of $17 per unit and an annual fixed cost of $200,000; the other would entail a variable cost of $14 per unit and an annual fixed cost of $240,000. Three vendors are willing to provide the part. Vendor A has a price of $20 per unit for any volume up to 30,000 units. Vendor B has a price of $22 per unit for demand of 1,000 units or less, and $18 per unit for larger quantities. Vendor C offers a price of $21 per unit for the first 1,000 units, and $19 per unit for additional units. a. If the manager anticipates an annual volume of 10,000 units, which alternative would be best from a cost standpoint? For 20,000 units, which alternative would be best? b. Determine the range for which each alternative is best. Are there any alternatives that are never best? Which? [Show More]

Last document update: 4 months ago

Preview 1 out of 4 pages

Reviews( 0 )

Questions and Answers

$11.00

Purchase Paper

Instant download

OR

Can't Find what you want?

Post questions here
2
0

Document information


Connected school, study & course



About the document


Uploaded

4 months ago

Number of pages

4

Written in

All

Type

Questions and Answers

Seller


QuizMaster

Member since 1 year ago

340 Documents Sold


Additional information

This document has been written for:

Course

Management

Paper Category

Questions and Answers

Uploaded

4 months ago

Downloads

 0

Views

 2

THE BEST STUDY GUIDES

Avoid resits and achieve higher grades with the best study guides, textbook notes, and class notes written by your fellow students

Avoid examination resits

Your fellow students know the appropriate material to use to deliver high quality content. With this great service and assistance from fellow students, you can become well prepared and avoid having to resits exams.

Get the best grades

Your fellow student knows the best materials to research on and use. This guarantee you the best grades in your examination. Your fellow students use high quality materials, textbooks and notes to ensure high quality

Earn from your notes

Get paid by selling your notes and study materials to other students. Earn alot of cash and help other students in study by providing them with appropriate and high quality study materials.

WHAT STUDENTS SAY ABOUT US


What is Browsegrades

In Browsegrades, a student can earn by offering help to other student. Students can help other students with materials by upploading their notes and earn money.

We are here to help

We're available through e-mail, Twitter, Facebook, and live chat.
 FAQ
 Questions? Leave a message!

Follow us on
 Twitter

Copyright © Browsegrades · High quality services·